Prevence premenstruačního syndromu PMS neexistuje. Snažte se tlumit příznaky

Premenstruační syndrom PMS bývá pro ženy náročný. Chránit před vznikem se nelze, můžete však úspěšně tlumit negativní příznaky a to následovně:

Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita

Jídelníček očistěte od všech nezdravých a zpravovaných potravin plných přidaných tuků, cukru a soli. Zaměřte se na čerstvou a pestrou stravu, která je co nejméně průmyslově zpracovaná a upravujte ji šetrně vařením, dušením nebo jezte syrovou. Důležité jsou hlavně vitamíny a minerály, konkrétně vitamíny ze skupiny B a vápník.

Pravidelně cvičte a zvykněte si na aspoň 25 minut za den strávených pohybem. Vyberte si takovou aktivitu, která vás bude bavit a můžete ji dělat i s partnerem či kamarádkami.

Pomocí stravy a pohybu zabráníte hormonální nerovnováze a snížíte míru stresu. Takové podmínky vám nahrávají v boji proti negativním příznakům PMS.

O příčinách, projevech a hlavně možnostech úlevy od premenstruačního syndromu přehledně informuje stránka Proerecta.cz.

Stres příznaky PMS zesiluje

Stres podněcuje vznik hormonální nerovnováhy, proto se mu musíte v životě cíleně vyhýbat. Vytvořte si jednoduše zvládnutelné relaxační metody, které vás budou navíc bavit. Začněte s jednoduchou meditací, lehčími cviky jógy nebo dechovým relaxačním cvičením. Upokojit se můžete cíleně i díky procházkám nebo oblíbeným koníčkům. Hlavně neseďte nečinně doma, protože nečinnost by vás stresovala ještě více a symptomy PMS prohlubovala.

Spěte vydatně a vždy, když jste unavená

Každá žena potřebuje kvalitní spánek pro celkové zdraví a nejen ty, které trpí PMS. Snažte se usínat pravidelně každý den v tu samou dobu a ve stejný čas se buďte. Před spaním vždy pořádně vyvětrejte, v ložnici příliš netopte a nekoukejte do noci do zdrojů modrého světla, které vám jinak nedovolí rychle usnout.

Jak zlepšit kvalitu spánku a vytvořit si nové návyky spánkové hygieny vám poradí blog Blendea.cz.

Vyměňte hormonální antikoncepci

Hormonální antikoncepce může ovlivňovat hladiny hormonů, které přispívají PMS. Pokud HA užíváte a domníváte se, že by mohla být příčinou vašich nepříjemných pocitů, dočasně ji vysaďte a najděte si alternativu, třeba sex s kondomem či jinou ochrannou pomůckou.

Vašeho gynekologa se zeptejte, který antikoncepční prostředek vám doporučuje v souladu s vašimi individuálními potřebami.

Cokoliv zvládnete lépe díky podpoře a porozumění

Udržujte si dobré vztahy nejen s partnerem, ale i s kamarádkami, s rodinou nebo na pracovišti. Pouhá přítomnost emocionální podpory bude mít pozitivní vliv na vaše celkové zdraví včetně toho duševního.

Vzniku závažného premenstruačního syndromu respektive jeho příliš silným a nepříjemným příznakům lze předcházet pomocí kombinace zdravého životního stylu, pravidelného cvičení a péče o duševní zdraví. Sledujte své tělo, poslouchejte své potřeby a nebojte se věc diskutovat s gynekologem. Problém hlavně neignorujte, protože má tendenci ještě více se zhoršovat.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/bed-sleeping-woman-resting-relax-1836316/