Máte plno práce a povinností? Máte třeba dvě práce, které vyžadují vaši každodenní pozornost? K tomu se musíte starat o domácnost, vařit, prát, navštívit rodinu, jít cvičit a mnoho dalšího? Nestíháte? Něco zkrátka musíte eliminovat a upozadit. Je to spánek? Ať už se snažíte jakkoliv, obvykle se do postele nedostanete dřív než po půlnoci a ráno už zase vstáváte brzy. To z dlouhodobého hlediska není nic dobrého. Jaké to může mít následky? Jak se nespavost nebo nedostatek spánku projeví na vašem těle?
Optimální délka spánku
Každý člověk to může mít maličko jinak, ale obecně se radí, že je důležité spát denně 7 až 9 hodin denně. Optimálních je 8 hodin, pod 7 hodin je zase spánku velmi málo, nad 9 hodin zase hodně. Dlouhodobý nedostatek spánku může mít řadu následků. Spánková deprivace (dlouhodobý nedostatek spánku nebo jeho špatná kvalita) může mít vliv nejen na vaši energii, únavu nebo náladu, ale také na zdraví. Kde se může projevit?
Nervový systém
Dlouhodobě málo spánku může mít vliv na vaši paměť, kdy vám práce trvá déle než jindy, nejste schopni si zapamatovat nové informace nebo máte problémy se soustředit. Po nějaké době se mohou objevit také problémy s koordinací, budete unavení, netrpěliví a není radno vás v tuto chvíli naštvat.
Imunita
Během spánku je imunita posilována. Produkují se totiž určité látky, které jsou v boji s bacily důležité. Když nebudete dlouhodobě správně a kvalitně spát, pak to bude mít na sílu vašeho imunitního systému. Můžete tak být často nemocní nebo náchylní k bakteriím a virům, které mohou způsobovat záněty a podobně.
Trávicí systém
Nedostatek spánku může mít vliv na hubnutí, respektive na přibírání na váze. Když nespíte dlouhodobě, ovlivňujete tím dva hormony – leptin a ghrelin. Když se párkrát nevyspíte, během dne máte tendence více jíst. Nebude se vám navíc chtít ani cvičit nebo se k němu přinutíte, ale váš výkon bude stát za nic.