Motivace k hubnutí? Víme, jak na ni!

Znáte to, jeden den jste extrémně natěšení, že od zítra začínáte nový životní styl, sáhnete jen po zdravých potravinách, budete chodit cvičit a na procházky. Vydržíte to pár dní a pak na vás v tajném šuplíku volá čokoládová tyčinka nebo se v obchodě směje dort a volá vás, ať si ho dáte. Motivace je důležitou součástí hubnutí a někdy ji lze najít a držet se jí vážně těžko. Udržet si motivaci i ve chvíli, kdy to stagnuje, nedaří se vám nebo se vám jednoduše nechce, je někdy nad naše síly. Jak na to, aby vám nedocházela motivace?

Proč hubnete?

Jedna ze zásadních věcí je vědět, proč hubnete. Když vás přepadne krize motivace, jděte a vše si sepište. Pěkně bod po bodu si zapisujte a projděte důvody, proč hubnete. Kvůli zdraví? Lepšímu pocitu? Chcete obléknout džíny menší velikosti? Strach z nemocí? Sepisujte si vše a uvidíte, že motivace se vám zase vrátí.

Stanovte si reálné cíle

A ideálně menší cíle. Mít plán najednou zhubnout 30 kilo je sice fajn, ale když se objeví stagnace nebo hubnutí nepůjde tak, jak očekáváte, vaši motivaci to nijak nepomůže. Dávejte si cíle menší, zhubněte na začátku 5 kilogramů a poté cíl změňte. Motivaci tak udržíte déle a budete se také radovat z dosažení vašich cílů, což vašemu sebevědomí prospěje.

Sport, který baví

Pohyb je důležitý, ale musí být takový, který je baví vás i vaše tělo. Zaměřte se na to, co vás baví. Jděte se projít, berte hodiny tance, cvičte doma, jděte do fitka, plavat zkrátka cokoliv, co vás napadne. I když vám ve škole sport nešel, nezalekněte se. Možná to bude chtít zkoušet několik sportů, než najdete ten správný, ale tím, že vás bude bavit, se na něj budete těšit.

Ne vždycky to jde

Selhalo všechno a motivace pořád nikde? Nevadí. Berte to tak, že někdy to prostě nejde a hlavně se za nic neobviňujte. Tělo má své světlé i slabé chvilky. Netrestejte se za to, že vám hubnutí nejde nebo že se probouzíte s pocitem, že se vám nechce. Dejte si na chvíli pauzu, nijak se nekritizujte, když si dáte jídlo mimo jídelníček. Za pár dní najdete motivaci zpět a zase pojedete na plný plyn.