O vitamínu D se velmi často mluví jako o tom, který pomáhá a v lidském těle chybí. Je potřeba ke zdraví kosti, pomáhá tělu v mnoha ohledech a je také znám jako vitamín, který se získává ze slunce. Když však slunce nesvítí, což v našich podmínkách na podzim a v zimě ne vždycky vychází, pak je nutné ho doplnit jinak. K čemu je vlastně vitamín D a proč je tolik důležitý? Proč ho začít pravidelně užívat?
Pomocník jménem vitamín D
Jeho nedostatek v těle trápí většinu lidí a to především vlivem toho v jakém podnebí žijeme. Jen ze slunce vitamín v našem podnebí nelze načerpat v uspokojivé denní dávce. Zbývá tedy poohlédnout se v kuchyni, protože například hovězí maso v sobě tento vitamín má. Ani tak to není uspokojivé. Proto je možné sáhnout po doplňcích stravy, které můžou pomoci s nedostatkem. Vaše tělo vám za to poděkuje.
Kde pomáhá?
- vstřebává vápník a fosfor
- udržuje normální hladinu vápníku v krvi
- podporuje imunitní systém
- ukládá minerály do zubů
Denní dávka
Doporučená hladina je 1000 – 2000 UI a chcete-li posílit imunitu, pak je to 2000 UI denně. Vyšší dávku je možné konzumovat jedině po poradě s lékařem. Konzumace je důležitá především po jídle, protože jde o vitamíny rozpustné v tucích. Denní dávku do těla dostanete také za pomoci sluníčka, stačí 15 – 20 minut denně (bez oblečení a slunečních brýlí). Chcete doplnit vitamín D přírodní formou? Pak se zaměřte na určité potraviny.
Potraviny s vitamínem D
- tučné ryby – losos nebo makrela
- mléko a mléčné výrobky
- rybí olej
- hovězí maso
- vaječné žloutky
- dary moře – krevety nebo ústřice
Předávkování vitamínem D
Tím, že je vitamín rozpustný v tucích, jeho předávkování je velmi málo pravděpodobné. Co tělo nezpracuje, to jde skrz moč ven. Při jeho vysokém množství vám to tělo dává najevo. Nejčastější to je u dětí a miminek, které mohou být dehydratované, bledé, bolet je bříško, trpět zácpou nebo i zvracet.